Właściwości grzewcze

Właściwości grzewcze

 


Ile ciepła można uzyskać z kominka na biopaliwo?Zależy od kilku czynników, głównie od wielkości pomieszczania, w którym został umieszczony biokominek oraz od cech samego urządzenia. Średnia deklarowana moc nominalna przez producentów  wkładów kominkowych zawiera się w przedziale od 7 do 10 kW. Oznacza to, że ich moc cieplna wystarczy na ogrzanie powierzchni do 100 m2. Dotyczy to większych biokominków, które mogą nawet uzyskać moc na poziomie 17 kW. W rzeczywistości większość standardowych biokominków dysponuje mocą grzewczą na poziomie 3 kW do 4 kW. Dla porównania standardowy grzejnik pokojowy posiada moc od 1,5 kW do 2 kW. Typowy biokominek wystarcza na ogrzanie pomieszczenia do 30 m2 i z powodzeniem zastąpi nawet dwa grzejniki.

Chcąc porównać właściwości grzewcze biokominka do tradycyjnego kominka należy także pamiętać o kaloryczności materiałów w nich spalanych, gdzie biopaliwo to ok. 30 MJ/kg, a drewno 12 MJ/kg. Ważnym jest także fakt, iż w przypadku biokominków ciepło jest kierowane w 100% do pomieszczenia.

Z porównania tego wynika, że w przypadku biokominków możemy uzyskać porównywalnie wysokie parametry cieplne, nie martwiąc się równocześnie o kłopotliwy proces przygotowania opału i czyszczenia paleniska, jak ma to miejsce w kominkach opalanych drewnem. Biokominki to nie tylko atrakcyjny element aranżacji wnętrza, ale także stanowią idealne uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego w domu.
Czy można dowolnie regulować ilość ciepła wytwarzanego przez biokominek?Biokominki są wyposażone w system regulacji płomienia, co pozwala dowolnie dopasowywać jego wielkość i intensywność do indywidualnych preferencji. Oznacza to, że możemy bezpośrednio wpłynąć na ilość wytwarzanego ciepła oraz tempo spalania biopaliwa.
Jak długo spala się biopaliwo w kominku?Okres spalania biopaliwa w kominku jest zależny przede wszystkim od dwóch czynników – od rodzaju palnika oraz od stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Zwykle jeden litr biopaliwa zapewnia od 3 do 6 godzin spalania, w zależności od ustawienia płomienia. Moc biopaliwa jest określana przez każdego producenta.
Czy kominki na biopaliwo posiadają zdolności akumulacji ciepła?Zależy to głównie od materiału, z jakiego wykonany jest biokominek. W wielu standardowych wersjach obudowa wytworzona jest ze stali, która nie ma zdolności akumulacyjnych. Oznacza to, że palenisko po rozpaleniu szybko się nagrzewa i równocześnie szybko ochładza się po wypaleniu bioetanolu. Jeżeli więc akumulacja ciepła jest dla nas ważnym aspektem to należy dokonać zakupu biokominka z tworzywa o zdolności akumulacji ciepła, który został zaprojektowany z tą myślą i posiada odpowiednie właściwości, lub wmontować do naszego biokominka obudowę kominka tradycyjnego. Mamy wtedy pewność, że nasze oczekiwania grzewcze zostaną spełnione.

Możemy także zwiększyć właściwości akumulacyjne ciepła w biokominkach stalowych poprzez zastosowanie odpowiednich akcesoriów, takich jak kamienie czy pola ceramiczne. Materiały te ustawione wokół paleniska idealnie przyjmują jego ciepło podczas spalania bioetanolu, a po jego wygaśnięciu ogrzewają wnętrze pomieszczenia.

Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie