Rozpalanie i wygaszanie

Rozpalanie i wygaszanie paleniska w biokominku:

 

Rozpalanie biokominka.


Rozpalanie biokominka jest proste sprowadza się do napełnienia zbiornika palnika biopaliwem oraz zapalenia za pomocą długiej zapalniczki bądź zapałki. Jeżeli podczas napełniania pojemnika biopaliwo rozleje się po powierzchni, przez zapaleniem należy ją dokładnie oczyścić.
Gaszenie ognia zanim wypali się całe paliwo.


Większość biokominków wyposażona jest w system regulacji i odcinania paliwa, co oznacza, że w każdej chwili można zamknąć całkowicie dopływ paliwa do paleniska, nawet jeżeli płyn nie uległ całkowitemu wypaleniu.  Producenci zalecają jednak, aby zostawić ogień zapalony aż do momentu kiedy biopaliwo nie ulegnie wyczerpaniu. System odcinania dopływu został skonstruowany dla dodatkowego bezpieczeństwa i powinien być używany jedynie w przypadku konieczności opuszczenia domu.Czy można dolewać biopaliwo do rozgrzanego paleniska?


Nie, w żadnym wypadku nie można dolewać biopaliwa do rozgrzanego paleniska! Bioetanol posiada szybki moment zapłonu i w zetknięciu z rozgrzaną powierzchnią zbiornika może w ułamku sekundy zająć się ogniem, co spowoduje nagły wybuch, który może doprowadzić do ogólnego pożaru i ciężkiego uszkodzenia ciała.

Są dwie podstawowe zasady – dolewamy biopaliwo jedynie do zimnego, wystygniętego paleniska i nigdy nie zapalamy rozgrzanego biokominka! Jeżeli podczas uroczystej kolacji wyczerpie się paliwo to przed jego ponownym uzupełnieniem musimy odczekać aż palenisko całkowicie wystygnie. Podobnie w sytuacji, gdy z niewyjaśnionych przyczyn zgaśnie płomień, mimo że paliwo nie wypaliło się do końca. Należy wtedy także odczekać, aż biokominek wystygnie i wówczas dopiero możemy ponownie go zapalić.

Pamiętajmy, że przestrzeganie podstawowych zasad użytkowania zapewni bezpieczeństwo nam i naszym bliskim oraz spokojne cieszenie się żywym ogniem w naszym domu.
Jak zgasić ewentualny pożar powstały z przyczyny biokominka?Pożar może powstać w momencie, gdy nasz biokominek jest nieszczelny, a z rozpalonego paleniska wydostanie się płyn. Przypadek ten zdarza się niezwykle rzadko, aczkolwiek należy wiedzieć, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia. Trzeba wówczas pamiętać, że w biokominku pali się paliwo powstałe na bazie etanolu i pod żadnym pozorem nie należy próbować go ugasić za pomocą wody! Dolanie wody do płonącego alkoholu, jak i rozgrzanego oleju, nafty, benzyny bądź tłuszczu, nasili jedynie pożar oraz wpłynie na szybsze i dynamiczniejsze rozprzestrzenienie płomieni.

Do ugaszenia pożaru wywołanego biopaliwem najlepiej jest użyć gaśnicy, której standardowy skład chemiczny umożliwia ugaszenie alkoholi. Jeżeli jednak nie mamy jej na wyposażeniu domu to należy miejsce rozlania płynu, czyli źródło ognia, przykryć gruba warstwą materiału, na przykład możemy użyć koca, kołdry lub innej grubej tkaniny. Ograniczymy w ten sposób dostęp do źródła tlenu, co spowoduje wygaszenie płomieni.

Choć pożar z przyczyny nieszczelnego biokominka zdarzają się niezwykle rzadko to należy pamiętać, żeby równocześnie z zakupem biokominka zaopatrzyć się w standardową gaśnicę, aby zminimalizować skutki ewentualnego pożaru i zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie.


 

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na instrukcji obsługi biokominka.

Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie